+48 605 880 422 +48 32 241 16 23 deforin@deforin.pl

Prawidłowe smarowanie maszyn rolniczych – poradnik

Intensywny sezon prac polowych to moment, w którym maszyny pracują non stop. W tym okresie szczególnie należy pamiętać o właściwym smarowaniu łożysk i sworzni, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezproblemową pracę. Jaka jest rola smarowania maszyn rolniczych? Jakiego smaru użyć i na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

smarowanie maszyn rolniczych

Rola smarowania w konserwacji maszyn rolniczych

Proces zachowania właściwego działania maszyn rolniczych obejmuje konieczność odpowiedniego smarowania ich części i podzespołów, ze szczególnym uwzględnieniem łożysk, sworzni i łańcuchów. To działanie ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu zużyciu maszyn poprzez zmniejszanie tarcia, odprowadzanie ciepła oraz zabezpieczanie przed korozją. Regularna konserwacja systemu smarowania jest niezwykle ważna, aby zagwarantować jego stabilność oraz wydłużyć jego żywotność.

Działania konserwacyjne w ramach systemu centralnego smarowania głównie polegają na regularnym, konsekwentnym dostarczaniu środka smarnego do poszczególnych punktów smarnych. Zużyty smar lub olej traci swoje właściwości, co obniża skuteczność procesu smarowania. Zaniedbanie w zakresie smarowania może prowadzić do pogorszenia ochrony części oraz przyspieszenia ich eksploatacji.

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiedni rodzaj używanego środka smarnego. Należy kierować się zaleceniami producenta określającymi typ i właściwości wymaganego środka smarnego. Użycie nieodpowiedniego smaru lub oleju może również zwiększyć ryzyko uszkodzeń części mechanicznych np. łożyska lub przekładni. Informacje na temat właściwego środka smarnego i częstotliwości smarowania zwykle znajdują się w dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny.

Jakiego smaru użyć do smarowania maszyn rolniczych?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego środka smarnego, zaleca się kierowanie się wskazówkami producenta. W kontekście maszyn rolniczych szczególnie istotne są smary oznaczone klasami konsystencji 0 do 2 według standardu NLGI.

Nieodpowiednio dobrany smar lub produkt niskiej jakości może prowadzić do problemów m.in. nadmiernego nagrzewania się łożyska, co z kolei skraca jego żywotność. Dlatego istotne jest, aby umieć odczytać oznaczenia normy DIN, które faktycznie wskazują na jakość smaru. Smary różnią się przede wszystkim poprzez zawartość dodatków. W rolnictwie przede wszystkim zalecane są smary uniwersalne.

Układy centralnego smarowania w rolnictwie

Układy centralnego smarowania w rolnictwie stanowią kluczowy element utrzymania sprawności m.in. kombajnów, pras u dużych ciągników. Dzięki zautomatyzowanemu dostarczaniu smaru do różnych punktów smarnych, układy smarowania eliminują potrzebę indywidualnego smarowania każdego elementu, co znacząco zwiększa efektywność i oszczędza czas.

Poprzez regularne i równomierne smarowanie maszyn rolniczych, te układy zapewniają optymalne warunki pracy mechanizmów, co w rezultacie wydłuża ich żywotność i minimalizuje ryzyko awarii. Wśród korzyści tego rozwiązania warto wymienić również minimalizację zużycia środków smarnych ze względu na precyzyjne dozowanie oraz poprawę jakości samego smarowania poprzez jego równomierne rozprowadzenie.

Smarowanie łańcuchów

Współczesne maszyny coraz częściej wyposażone są w systemy centralnego smarowania łańcuchów. Podobnie jak w przypadku smarów, instrukcja obsługi urządzenia zawiera informacje o zalecanych środkach smarnych i interwałach smarowania. Jeśli maszyna nie jest wyposażona w taki system, zaleca się smarowanie co kilka godzin pracy. W przypadku braku konkretnych wskazówek warto wybrać wysokiej jakości olej lub smar do łańcuchów. Ze względu na charakter pracy warto decydować się na oleje i smary biodegradowalne, gdyż wycieki z maszyn rolniczych mogą szczególnie negatywnie wpływać na środowisko.