+48 605 880 422 +48 32 241 16 23 deforin@deforin.pl

Centralne smarowanie prasy – dlaczego warto je stosować?

Prasa rolnicza - jakie centralne smarowanie w niej stosować?
Prasa to obok kombajnów i ciągników jedna z podstawowych maszyn używanych w rolnictwie. Wykorzystuje się ją m.in. do zbiorów zielonek czy słomy. Urządzenie zbudowane jest z wielu ruchomych części, takich jak rolki, prowadnice, łożyska czy tuleje. Aby cały mechanizm działał prawidłowo, prasa powinna mieć zapewnione odpowiednie smarowanie. Można wykonać je ręcznie lub postawić na centralne smarowanie prasy.

Wykorzystanie pras w rolnictwie

Prasy rolnicze to maszyny do zagęszczania siana, słomy lub zielonki, które wiążą rośliny w bele lub wiązki. Wyróżnia się:

  • prasy zwijające (belujące) m.in. SIPMA, NEW HOLLAND – formują materiał organiczny w kształcie walca. Materiał pobierany jest przy pomocy podbieracza do środka pasy. W komorze prasowania stałe wałki, gumowe pasy lub połączenie łańcuchów i wałków zwijają bele w kształcie walca;
  • prasy kostkujące – maszyna wytwarza kostki o masie do ok. 10 kg, co umożliwia ręczny załadunek.

Prasy to maszyny rolnicze, które podłącza się do ciągników. Dzięki temu materiał organiczny można zbierać i formować w bele  lub walce już na polu, co skraca czas pracy. W trakcie realizacji zadań, zwłaszcza gdy zbliża się niekorzystna zmiana pogody, liczy się każda godzina. Dlatego wielu rolników stawia na centralne smarowanie prasy, które pozwala skupić się na zbiorach bez przerw na ręczną aplikację oleju lub smaru.

Prawidłowa eksploatacja i smarowanie pras

Jaki olej do centralnego smarowania prasy? To zależy od przeznaczenia urządzenia. Przygotowując prasę zbierającą do pracy polowych, należy zadbać o smarowanie części. Maszyna zbiera pokarm dla zwierząt: siano, słomę czy materiał na sianokiszonkę. W związku z tym zalecanym olejem do smarowania jest olej biodegradowalny.

Odpowiedni środek smarny służy do tego, aby zapobiegać powstawaniu zatarć, usterek lub awarii. Jest zatem niezbędny do prawidłowego działania maszyn.

Nowoczesne prasy są fabrycznie wyposażone są w układ centralnego smarowania. Olej wlewa się do zbiornika i za pośrednictwem specjalnych wężyków trafia do punktów smarowania. Skraca to czas pracy operatora, a jednocześnie daje pewność, że poszczególne części są odpowiednio zabezpieczone.

Układy centralnego smarowania w ogólnym ujęciu

Istnieją różne rodzaje układów centralnego smarowania. Rozwiązania odpowiadają na potrzeby smarownicze w przemyśle i rolnictwie. Poniżej znajduje się najczęściej stosowany podział tego rodzaju układów.

Układy centralnego smarowania można podzielić na:

  • progresywne;
  • jednoliniowe i dwuliniowe
  • impulsowe;
  • olejowe natryskowe;

Smarowanie progresywne wykorzystuje się w przypadku maszyn i urządzeń, w których znajduje się duża liczba punktów smarnych, umieszczonych na małej powierzchni. Rozwiązanie stosuje się także w przypadku sprzętów, które mają małe lub średnie zapotrzebowanie na środek smarny. Rozwiązania tego typu są stosowane w maszynach budowlanych i górniczych, a także znajdują zastosowanie jako centralne smarowanie prasy. W dużych prasach (Schuler, Aida, Weingarten) stosuje się na ogół obiegowe olejowe układy smarowania. Progresywne centralne smarowania jest stosowane jako układ pomocniczy.

Układy jednoliniowe stosuje się w maszynach o mniejszej, zwartej budowie, jak centra obróbki CNC czy w maszynach w przemyśle drzewnym. Układy smarowania jednoliniowego stosuje się również jako pomocnicze centralne smarowania prasy, zwłaszcza w przypadku dużych pras. Z kolei wariant dwuliniowy montowany jest w dużych maszynach i ciągach technologicznych np. w hutach (smarowanie samotoku wybiegowego).

Układy impulsowe i natryskowe służą do smarowania łańcuchów. Smarowanie impulsowe pozwala na dokładne podawanie małych ilości smaru na łańcuch, koła zębate, rolki czy łożyska. Natomiast smarowanie natryskowe stosuje się do aplikacji oleju do centralnego smarowania za pomocą sprężonego powietrza na otwarte punkty smarownicze.

Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są układy olejowe obiegowe, które wykorzystuje się do smarowania i chłodzenia łożysk w dużych rozbudowanych prasach, walcarkach czy podporach młynów.

Wybrane systemy centralnego smarowania w naszej ofercie:

Jako dystrybutor układów centralnego smarowania możemy zaoferować dopasowane rozwiązania do potrzeb Twojej firmy lub gospodarstwa. Skontaktuj się z nami i poznaj korzyści ze współpracy.

Jaki olej do centralnego smarowania prasy należy stosować?

Wysokiej jakości smary poprawiają bezpieczeństwo maszyn i urządzeń, co przekłada się na ich żywotność i efektywność, a to pozwala na redukcję kosztów. Środki smarne i oleje do ręcznego lub centralnego smarowania warto dostosować do warunków pracy. Jaki olej do centralnego smarowania prasy lub urządzeń przemysłowych wybrać?

Istnieje aż 18 grup przemysłowych środków smarowych oznaczonych literami. Klasyfikacja wydziela m.in.:

  • Grupa A – środki smarne do układów smarowania;
  • Grupa C – smary i oleje przekładniowe;
  • Grupa F – smary do łożysk, wrzecion i sprzęgieł współpracujących;
  • Grupa M – środki stosowane podczas obróbki metali;
  • Grupa T – środki smarowe do turbin;
  • Grupa Y – środki smarowe o innych zastosowaniach.

Należy podkreślić, że oleje przemysłowe do centralnego smarowania dzieli się ze względu na ich zastosowanie.

Oleje przemysłowe – podział ze względu na ich zastosowanie:

  • oleje maszynowe;
  • oleje przekładniowe;
  • oleje konwencjonalne;
  • oleje turbinowe;
  • oleje hydrauliczne;
  • oleje form ceramicznych;
  • oleje do hartowania;
  • oleje do obróbki plastycznej;
  • oleje emulgujące i nieemulgujące do obróbki metali.

Przy wyborze konkretnego oleju do smarowania ruchomych elementów maszyn, najlepiej stosować się do zaleceń producenta maszyny lub urządzenia, a także warunków, jakich sprzęt będzie pracował. Ze względów bezpieczeństwa do maszyn rolniczych wybieraj oleje i smary biodegradowalne. Producenci często podają ogólne informacje dotyczące środków smarnych. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj wybrać do swojej maszyny, napisz lub zadzwoń do nas – pomożemy w wyborze.

Poza olejami przemysłowymi stosuje się także smary techniczne. Ich nazwy nawiązują do zagęszczaczy i dodatków uszlachetniających. Na tej podstawie wyróżnia się m.in.:

  • smary litowe;
  • smary molibdenowe;
  • smary miedziowe;
  • smary grafitowe;
  • smary silikonowe;
  • smary bentonitowe.

Jaki olej do centralnego smarowania prasy wybrać, a może jednak postawić na smar? Oleje nie tylko smarują poszczególne elementy maszyn, ale odpowiadają także za ich chłodzenie i czyszczenie. Z kolei smar po aplikacji pozostaje w konkretnym miejscu. W związku z tym wykorzystuje się je w sytuacjach, gdy częste uzupełnianie środka smarnego jest ekonomicznie nieuzasadnione lub utrudnione.

Dlaczego warto stosować centralne smarowanie prasy rolniczej?

Ręczna aplikacja substancji smarnych bywa czasochłonna i nieprecyzyjna. Rutyna podczas uzupełniania oleju może prowadzić do pominięcia niektórych elementów maszyn, co z czasem prowadzi do ich uszkodzenia. Centralne smarowanie prasy zapewnia systematyczną aplikację środka smarnego. Przede wszystkim to oszczędność czasu dla operatora, który może przeznaczyć na inne zadania. Duże znaczenie dla przedsiębiorców mają także koszty eksploatacyjne, które centralne smarowanie prasy pomaga obniżyć.

Zastanawiasz się, jaki olej do centralnego smarowania prasy wybrać? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej! Przeczytaj również artykuł “Centralne smarowanie – zasada działania” i dowiedz się więcej o tym systemie smarowania.