Zasady doboru układu smarowania do maszyny
Żywotność i prawidłowe działanie ruchomych elementów maszyn i urządzeń zależne jest od wielu czynników, m.in. od doboru układu smarowania. Zapewnia ono płynną, szybką i bezawaryjną pracę maszyn i ich elementów, np. łożysk, sworzni, przegubów, łańcuchów, kół zębatych czy też prowadnic. Prawidłowo działający układ smarowania ułatwia proces konserwacji od strony technicznej. Pozwala na kontrolowaną dystrybucję środka smarnego i jego aplikację w precyzyjnie określonej dawce i czasie. Warto zapamiętać, że brak smarowania może doprowadzić do poważnej awarii sprzętu, co wiąże się z kosztem samej wymiany uszkodzonych części jak również kosztem utraconych korzyści w powodu nieplanowanego przestoju. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, dobierając układ smarowania do maszyny.
Układ smarowania a środki smarne
Na początku należy dobrać odpowiednie medium smarne. Do dyspozycji mamy smary i oleje, a wybór powinniśmy oprzeć przede wszystkim na zaleceniach producenta oraz na specyfikacji maszyny. Środek smarny musi być dostosowany do specyficznych warunków pracy, panujących w przedsiębiorstwie. Smary stosuje się w układach stratnych, pozostają w miejscu aplikacji, dlatego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie uzupełnianie środka smarnego jest utrudnione bądź zwyczajnie nieopłacalne. Oleje przemysłowe, oprócz smarowania, zapewniają jednocześnie chłodzenie oraz pełnią funkcję czyszczącą, zatem stosuje się je przeważnie w obiegowych układach smarowania.
Smarowanie ręczne czy centralny układ smarowania
Następnie warto się zapoznać z typami układów smarowania. Wyróżniamy systemy ręczne oraz centralne. Pierwsze z nich wymagają obsługi przez operatora. W tym przypadku proces smarowania jest czasochłonny i istnieje ryzyko błędu. Smarowanie ręczne stosuje się w maszynach z łatwo dostępnymi punktami smarnymi, nie wymagającymi dużej ilości smaru. Układy zautomatyzowane – centralne smarowanie wymagają czasowej ingerencji operatora. Pompa, zazwyczaj pośrednio przez zespół rozdzielaczy podaje w zaprogramowanym czasie dokładnie taką ilość środka smarnego, jaka jest potrzebna. To doskonały sposób na ograniczenie zużycia płynów eksploatacyjnych, ryzyka błędów oraz kosztów energii. Centralne układy smarowania stosuje się na maszynach o dużej ilości punktów smarnych, do których dostęp jest utrudniony i wymaga demontażu poszczególnych komponentów maszyny.
Na jakie komponenty układu smarowania zwrócić uwagę?
Dzięki automatyzacji procesu smarowania łatwo wyeliminować problemy, jakie pojawiają się podczas smarowania ręcznego. Wybierając jednak centralny układ smarowania, należy zwrócić uwagę na następujące komponenty:
-
- pompę — jest to najważniejsza część układu centralnego smarowania, tłocząca środek smarny do połączonej z nią instalacji;
- rozdzielacz – odmierza ilość aplikowanego czynnika smarnego oraz decyduje o częstotliwości jego podawania;
- przewody – ich średnicę i wytrzymałość należy dopasować do wymagań całego systemu.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie do doboru układu smarowania, skontaktuj się z naszymi doradcami w firmie Deforin, a chętnie przekażemy wszelkie informacje.